Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Kam na jihu Moravy s dětmi v babím létě? Vyrazte za adrenalinovou zábavou!

Kde na jižní Moravě smysluplně zabavit děti, aby se přitom zároveň pobavili nebo dokonce natrénovali fyzičku i jejich tatínkové? Zkuste se třeba zhoupnout v korunách stromů v největším 3D bludišti v republice s výhledem na hodonínskou ZOO nebo si vyšlápněte po stezce bosou nohou u Valtic. 

3D bludiště v Hodoníně? „Zelené bloudění“ v korunách starých dubů

V korunách vzrostlých dubů a navíc až ve výšce deseti metrů nad zemí se nachází horní patro nové atrakce, kterou nedávno nabídli milovníkům adrenalinu její provozovatelé v Hodoníně. Přímo v těsné blízkosti tamní oblíbené zoologické zahrady totiž vyrostlo 3D bludiště. Největší atrakce svého druhu v republice nabízí dětem i dospělým 190 metrů lávek, na kterých jste při zdolávání jednotlivých překážek podle náročnosti jištěni pouze bočními sítěmi.


Foto: 3D bludiště Hodonín

Jihomoravské 3D bludiště za sedm milionů korun ale rozhodně není jen pro „namakané svalovce“ a sportovce. Zdolat jej prý zvládne vcelku bez problémů i šikovnější tříleté dítě, i když je podle provozovatelů v republice nejen největší, ale má také nejnáročnější překážky.  

„Celé bludiště má tři patra, která jsou v různých výškách. Nejnižší spodní patro je ve čtyřech metrech, další v sedmi a nejvýše položené je téměř v deseti metrech. Horní patro je nejnáročnější. Na trase jsou třeba obtížnější průlezy potrubími. Pokud ale někdo cestou zjistí, že si na víc netroufá, může se kdykoli vrátit. Jednotlivá patra jsou totiž propojená průlezovými domky,“ přiblížil spolumajitel adrenalinové atrakce Vítězslav Topilin.


Foto: 3D bludiště Hodonín

Směr zdolávání jednotlivých překážek přitom není podle něho přesně daný, takže v určitém okamžiku se klidně mohou potkat lidé, kteří jdou v protisměru. Atrakce pro děti je v některých místech náročná i pro dospělého, fyzičku nejvíce prověří horní patro s průlezovým košem či trubkou, které je v deseti metrech nad zemí. O něco méně náročné je pak to, které se nachází o tři metry níž. Oproti lanovým centrům méně známější 3D bludiště jsou zatím v České republice jen tři, na Moravě pouze to hodonínské. Ale pozor, děti do šesti let sem mohou jen v doprovodu dospělého.

Foto: 3D bludiště Hodonín

Nové 3D bludiště v korunách ale není jediným adrenalinovým typem zábavy, který si děti i dospělí mohou na Hodonínsku a v okolí užít. K dispozici je jim třeba také střelnice, lety vrtulníkem, motokárový okruh či paintballové hřiště na Pánově, skate park u hodonínského Černého mostu, lanové centrum u Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou nebo třeba půjčovna čtyřkolek v Břeclavi. Ale také unikátní drezína v Ratíškovicích!

Foto: 3D bludiště Hodonín

Zaberte! Unikátní šlapací drezína v Ratíškovicích vám pěkně „provětrá“ svaly na nohou

Pokud se nebojíte pořádně si „máknout“, určitě se za ojedinělým adrenalinovým zážitkem vypravte do Ratíškovic na Kyjovsku. Najdete tam nejen Muzeum ve vagóně, kde se dozvíte o historii těžby uhlí a železnice na Hodonínsku, ale také se tu můžete projet v unikátní šlapací drezíně po jednokolejné trati, která kdysi sloužila jako stará Baťova železniční dráha.

Dopravovalo se po ní uhlí z tamních dolů k Baťovu kanálu a odtud dál do Baťových obuvnických závodů v Otrokovicích a Zlíně. Velodráha, po které se můžete na vlastní pohon projet až v šesti lidech najednou, je dlouhá tři kilometry. Rozhodně se ale připravte na to, že si při pohánění drezíny pořádně provětráte svaly na nohou. Trasa propojuje dvě vinařské stezky – Moravskou vinnou a Podluží. Cena je 250 korun za hodinu, jízdenku je nutno vyzvednout si nejpozději 10 minut před odjezdem drezíny. Objednat se je možné telefonicky, otevřeno je denně kromě pondělí. V blízkosti trati, která vede krásným borovým lesem tzv. Moravské Sahary s unikátní oblastí vátých písků, je asi 2 km odtud koňská farma a známá salaš Rudník s možností občerstvení. A kdo by se chtěl vydat po pořádném fyzickém výkonu třeba na pohárek dobrého vína, je to odtud jen kousek třeba do proslulých Petrovských Plží, které jsou Památkovou rezervací lidové architektury.

Stezka bosou nohou: Bahnem i po šiškách z Valtic až do rakouského Schrattenbergu

Že jsou jihomoravské Valtice fascinující městečko se zámeckou atmosférou, kam za vínem, jedinečnými kulturními památkami z dob Lichtenštejnů či cyklotrasami fascinující krajiny Lednicko – valtického areálu míří statisíce turistů ročně, to ví asi každý. Už jste ale slyšeli o tom, že se v lokalitě pod patronací UNESCO můžete projít také po stezce bosou nohou?

Foto: Stezka bosou nohou

Zhruba pětikilometrová trasa začíná přímo na náměstí ve Valticích, odkud se vydáte po červené turistické značce ke Kolonádě – nejvyššímu bodu Lednicko – valtického areálu. Právě tam se můžete na stezku bosou nohou s celkem jedenácti zastávkami napojit. Co vás na nevšední turistické atrakci, která je v tuzemsku zatím spíše raritou a populární je zejména v sousedním Rakousku či Německu, vlastně čeká?

Na celkem jedenácti zastávkách si vaše děti mohou užít docela příjemný adrenalin, a to i ty nejmenší. Čeká vás totiž chůze po kamenech, kůře, sluncem prohřátém písku či šiškách, balancovat můžete na vratkém dřevěném mostě z trámů, sklouznout se na přírodní skluzavce, díky jejíž délce a sklonu můžete nabrat docela slušnou rychlost. Nebo relaxovat na dřevěných lehátkách, odkud můžete pozorovat krásnou krajinu z nejvyššího kopce zvaného Homole, odkud je krásně vidět nejen Pálava a nedaleký Mikulov, ale také Rakousko a Slovensko.

Foto: Stezka bosou nohou

Chůze naboso má přitom ještě jeden zvláštní efekt – zprostředkovává totiž díky různým přírodním materiálům účastníkům netradičního pochodu zvláštní vjemy. Zhruba v půlce trasy narazíte pak na jedno z nejoblíbenějších a neatraktivnějších stanovišť vůbec. Tedy oblázkový chodník a malé bludiště, kde se můžete pár metrů brodit jemně mazlavým bahnem. Testovací budky tam zase prověří vaši schopnost poznat třeba typicky francouzskou aromatickou léčivku levanduli nebo třeba citrusové plody. 

A pokud byste cestou měli chuť třeba na kus grilovaného masa, můžete si i tento zážitek v přírodě cestou do příhraničního rakouského Schrattenbergu dopřát. Stačí si nabalit naloženou krkovici s sebou do batohu a využít přírodního grilu, na který cestou kolem jihomoravských viničných svahů narazíte na jedné ze zastávek.

Foto: Stezka bosou nohou

Stezka bosou nohou je zážitek pro děti i dospělé a svižnou chůzí ji absolvujete zhruba za dvě hodiny. V blízkosti níž se pak nachází ještě jeden zajímavý turistický cíl, tentokrát ale s edukativním podtextem. Totiž Muzeum Železné opony, které dokumentuje období komunismu a zejména službu pohraničníků od konce 60. let do pádu tzv. železné opony.

Tak zujte boty a vyrazte do Valtic, dokud máme ještě krásné babí léto…

Foto: Stezka bosou nohou